House Speaker McCall Announces Committee Assignments for 57th Legislature


Direct Link to This Story

Capitol Dome

OKLAHOMA CITY –  House Speaker Charles McCall today announced committee assignments for standing House committees and appropriation subcommittees of the 57th Oklahoma Legislature.

“I am thankful that we have 101 members who are willing to roll up their sleeves and serve where they are most needed,” said McCall, R-Atoka. “The session is almost here, and there is a lot of hard work to do between now and June. I am confident that we will accomplish much during the next five months that will better Oklahoma and improve the lives of our citizens.”

Majority Floor Leader Jon Echols worked extensively on the committee assignments.

“Based off the feedback I have received, our members are excited about their assignments and are ready to get to work,” said Echols, R-Oklahoma City. “Our lawmakers have a wide range of backgrounds and skillsets, and I believe we have matched those members with committees that will utilize their abilities well. Every House member will have a meaningful role in shaping policies for Oklahoma during the next two years.”

The list of House committees and committee membership are as follows:

 

Administrative Rules:

Rep. Tom Gann, R-Inola, Chair

Rep. Denise Crosswhite Hader, R-Piedmont, Vice Chair

 

Rep. Sean Roberts, R-Hominy

Rep. Rande Worthen, R-Lawton

Rep. Marilyn Stark, R-Bethany

Rep. Jim Olsen, R-Roland 

Rep. Kyle Hilbert, R-Bristow

Rep. David Smith, R-Arpelar

Rep. Shane Stone, D-Oklahoma City

Rep. Collin Walke, D-Oklahoma City

Rep. Emily Virgin, D-Norman

 

Agriculture & Rural Development:

Rep. Dell Kerbs, R-Shawnee, Chair

Rep. Jim Grego, R-Wilburton, Vice Chair

 

Rep. Mike Sanders, R-Kingfisher

Rep. John Pfeiffer, R-Orlando

Rep. Carl Newton, R-Cherokee

Rep. Justin Humphrey, R-Lane

Rep. Denise Crosswhite Hader, R-Piedmont

Rep. Trey Caldwell, R-Lawton

Rep. Kenton Patzkowsky, R-Balko

Rep. David Hardin, R-Stilwell

Rep. Toni Hasenbeck, R-Elgin

Rep. David Smith, R-Arpelar

Rep. Danny Sterling, R-Tecumseh

Rep. Johnny Tadlock, R-Idabel

Rep. Avery Frix, R-Muskogee

Rep. Matt Meredith, D-Tahlequah

Rep. Denise Brewer, D-Tulsa

Rep. Ajay Pittman, D-Oklahoma City

Rep. David Perryman, D-Chickasha

 

Appropriations & Budget (A&B):

Rep. Kevin Wallace, R-Wellston, Chair

Rep. Kyle Hilbert, R-Bristow, Vice Chair

 

Rep. Mark McBride, R-Moore

Rep. Rhonda Baker, R-Yukon

Rep. Scott Fetgatter, R-Okmulgee

Rep. Charles Ortega, R-Altus

Rep. Marcus McEntire, R-Duncan

Rep. Mark Lawson, R-Sapulpa

Rep. Rande Worthen, R-Lawton

Rep. Carl Newton, R-Cherokee

Rep. Ross Ford, R-Broken Arrow

Rep. Todd Russ, R-Cordell

Rep. Kevin West, R-Moore

Rep. Mike Sanders, R-Kingfisher

Rep. Terry O’Donnell, R-Catoosa

Rep. John Pfeiffer, R-Orlando

Rep. Dustin Roberts, R-Durant

Rep. Jon Echols, R-Oklahoma City

Rep. Chris Kannady, R-Oklahoma City

Rep. Zack Taylor, R-Seminole

Rep. Mark Lepak, R-Claremore

Rep. Josh West, R-Grove

Rep. Mike Osburn, R-Edmond

Rep. Ryan Martinez, R-Edmond

Rep. Emily Virgin, D-Norman

Rep. Cindy Munson, D-Oklahoma City

Rep. Matt Meredith, D-Tahlequah

Rep. Forrest Bennett, D-Oklahoma City

Rep. Monroe Nichols, D-Tulsa

Rep. Regina Goodwin, D-Tulsa

Rep. Collin Walke, D-Oklahoma City

 

A&B Education Subcommittee:

Rep. Mark McBride, R-Moore, Chair

Rep. Toni Hasenbeck, R-Elgin, Vice Chair

 

Rep. Tammy West, R-Oklahoma City

Rep. Jadine Nollan, R-Sand Springs

Rep. Ty Burns, R-Morrison

Rep. Sherri Conley, R-Newcastle

Rep. Derrel Fincher, R-Bartlesville

Rep. Rhonda Baker, R-Yukon

Rep. Jacob Rosecrants, D-Norman

Rep. Andy Fugate, D-Oklahoma City

Rep. Mickey Dollens, D-Oklahoma City

 

A&B Finance Subcommittee:

Rep. Scott Fetgatter, R-Okmulgee, Chair

Rep. Brian Hill, R-Mustang, Vice Chair

 

Rep. Mark Lepak, R-Claremore

Rep. Jeff Boatman, R-Tulsa

Rep. Rusty Cornwell, R-Vinita

Rep. Garry Mize, R-Guthrie

Rep. Merleyn Bell, D-Norman

Rep. Chelsey Branham, D-Oklahoma City

A&B General Government Subcommittee:

Rep. Charles Ortega, R-Altus, Chair

Rep. Judd Strom, R-Copan, Vice Chair

 

Rep. Tom Gann, R-Inola

Rep. Danny Sterling, R-Tecumseh

Rep. David Smith, R-Arpelar

Rep. Dean Davis, R-Broken Arrow

Rep. Shane Stone, D-Oklahoma City

Rep. Kelly Albright, D-Midwest City

 

A&B Health Subcommittee:

Rep. Marcus McEntire, R-Duncan, Chair

Rep. T.J. Marti, R-Broken Arrow, Vice Chair

 

Rep. Brad Boles, R-Marlow

Rep. Lewis Moore, R-Arcadia

Rep. Ronny Johns, R-Ada

Rep. Chris Sneed, R-Fort Gibson

Rep. Cynthia Roe, R-Lindsay

Rep. Trish Ranson, D-Stillwater

Rep. Meloyde Blancett, D-Tulsa

 

A&B Human Services Subcommittee:

Rep. Mark Lawson, R-Sapulpa, Chair

Rep. Randy Randleman, R-Eufaula, Vice Chair

 

Rep. Tommy Hardin, R-Madill

Rep. Sheila Dills, R-Tulsa

Rep. Daniel Pae, R-Lawton

Rep. Tammy Townley, R-Ardmore

Rep. Chelsey Branham, D-Oklahoma City

Rep. Ajay Pittman, D-Oklahoma City

 

A&B Judiciary Subcommittee:

Rep. Rande Worthen, R-Lawton, Chair

Rep. Robert Manger, R-Oklahoma City, Vice Chair

 

Rep. Mike Osburn, R-Edmond

Rep. Josh West, R-Grove

Rep. Mark Vancuren, R-Owasso

Rep. Chad Caldwell, R-Enid

Rep. Andy Fugate, D-Oklahoma City

Rep. John Waldron, D-Tulsa

 

A&B Natural Resources & Regulatory Services Subcommittee:

Rep. Carl Newton, R-Cherokee, Chair

Rep. Logan Phillips, R-Mounds, Vice Chair

 

Rep. Jim Grego, R-Wilburton

Rep. Trey Caldwell, R-Lawton

Rep. Kenton Patzkowsky, R-Balko

Rep. Jay Steagall, R-Yukon

Rep. Johnny Tadlock, R-Idabel

Rep. Merleyn Bell, D-Norman

Rep. Trish Ranson, D-Stillwater

 

A&B Public Safety Subcommittee:

Rep. Ross Ford, R-Broken Arrow, Chair

Rep. Stan May, R-Broken Arrow, Vice Chair

 

Rep. Carol Bush, R-Tulsa

Rep. Justin Humphrey, R-Lane

Rep. David Hardin, R-Stiwell

Rep. Jim Olsen, R-Roland

Rep. Denise Brewer, D-Tulsa

Rep. Melissa Provenzano, D-Tulsa

 

A&B Non-Appropriated Agencies Subcommittee:

Rep. Kevin West, R-Moore, Chair

Rep. Ken Luttrell, R-Ponca City, Vice Chair

 

Rep. Kevin McDugle, R-Broken Arrow

Rep. Sean Roberts, R-Hominy

Rep. Marilyn Stark, R-Bethany

Rep. John Talley, R-Stillwater

Rep. Denise Brewer, D-Tulsa

Rep. Melissa Provenzano, D-Tulsa

 

A&B Transportation Subcommittee:

Rep. Todd Russ, R-Cordell, Chair

Rep. Nicole Miller, R-Edmond, Vice Chair

 

Rep. Dell Kerbs, R-Shawnee

Rep. Avery Frix, R-Muskogee 

Rep. Ryan Martinez, R-Edmond

Rep. Denise Crosswhite Hader, R-Piedmont

Rep. Lundy Kiger, R-Poteau

Rep. Lonnie Sims, R-Jenks

Rep. Kelly Albright, D-Midwest City

Rep. Ajay Pittman, D-Oklahoma City

Rep. John Waldron. D-Tulsa

 

Banking, Financial Services & Pensions:

Rep. Mark Lepak, R-Claremore, Chair

Rep. Jeff Boatman, R-Tulsa, Vice Chair

 

Rep. Kyle Hilbert, R-Bristow

Rep. Ross Ford, R-Broken Arrow

Rep. Charles Ortega, R-Altus

Rep. Garry Mize, R-Guthrie

Rep. Robert Manger, R-Oklahoma City

Rep. Ty Burns, R-Morrison

Rep. Kevin Wallace, R-Wellston

Rep. Chelsey Branham. D-Oklahoma City

Rep. David Perryman, D-Chickasha

 

Business & Commerce:

Rep. Ryan Martinez, R-Edmond, Chair

Rep. Rusty Cornwell, R-Vinita, Vice Chair

 

Rep. Mark McBride, R-Moore

Rep. Dustin Roberts, R-Durant

Rep. Scott Fetgatter, R-Okmulgee

Rep. Tammy West, R-Oklahoma City

Rep. Mark Lepak, R-Claremore

Rep. Chris Sneed, R-Fort Gibson

Rep. Kevin West, R-Moore

Rep. Brian Hill, R-Mustang

Rep. Judd Strom, R-Copan

Rep. John Pfeiffer, R-Orlando

Rep. Tammy Townley, R-Ardmore

Rep. Meloyde Blancett, D-Tulsa

Rep. Regina Goodwin, D-Tulsa

Rep. Chelsey Branham, D-Oklahoma City

Rep. Jason Dunnington, D-Oklahoma City

 

Children, Youth & Family Services:

Rep. Carol Bush, R-Tulsa, Chair

Rep. John Talley, R-Stillwater, Vice Chair

 

Rep. Jadine Nollan, R-Sand Springs

Rep. Dell Kerbs, R-Shawnee

Rep. Jeff Boatman, R-Tulsa

Rep. Nicole Miller, R-Edmond

Rep. Randy Randleman, R-Eufaula

Rep. Ronny Johns, R-Ada

Rep. Derrel Fincher, R-Bartlesville

Rep. Mark Lawson, R-Sapulpa

Rep. Cynthia Roe, R-Lindsay

Rep. Cyndi Munson, D-Oklahoma City

Rep. Forrest Bennett, D-Oklahoma City

Rep. Trish Ranson, D-Stillwater

Rep. Melissa Provenzano, D-Tulsa

 

Common Education:

Rep. Rhonda Baker, R-Yukon, Chair

Rep. Mark Vancuren, R-Owasso, Vice Chair

 

Rep. Dustin Roberts, R-Durant

Rep. Todd Russ, R-Cordell

Rep. Tammy West, R-Oklahoma City

Rep. Carol Bush, R-Tulsa

Rep. Chad Caldwell, R-Enid

Rep. Sherrie Conley, R-Newcastle

Rep. Sheila Dills, R-Tulsa

Rep. John Talley, R-Stillwater

Rep. Ronny Johns, R-Ada

Rep. Danny Sterling, R-Tecumseh

Rep. Randy Randleman, R-Eufaula

Rep. Jacob Rosecrants, D-Norman

Rep. John Waldron, D-Tulsa

Rep. Melissa Provenzano, D-Tulsa

Rep. Kelly Albright, D-Midwest City

 

County & Municipal Government:

Rep. Brad Boles, R-Marlow, Chair

Rep. Lonnie Sims, R-Jenks, Vice Chair

 

Rep. Toni Hasenbeck, R-Elgin

Rep. Tom Gann, R-Inola

Rep. Daniel Pae, R-Lawton

Rep. Sean Roberts, R-Hominy

Rep. David Hardin, R-Stilwell

Rep. Lundy Kiger, R-Poteau

Rep. Logan Phillips, R-Mounds

Rep. Tammy Townley, R-Ardmore

Rep. Shane Stone, D-Oklahoma City

Rep. David Perryman, D-Chickasha

Rep. Ben Loring, D-Miami

 

Energy & Natural Resources:

Rep. Terry O’Donnell, R-Catoosa, Chair

Rep. Trey Caldwell, R-Lawton, Vice Chair

 

Rep. Mike Sanders, R-Kingfisher

Rep. Mark McBride, R-Moore

Rep. John Pfeiffer, R-Orlando

Rep. Zack Taylor, R-Seminole

Rep. Chris Kannady, R-Oklahoma City

Rep. Kevin McDugle, R-Broken Arrow

Rep. Ryan Martinez, R-Edmond

Rep. Dean Davis, R-Broken Arrow

Rep. Ken Luttrell, R-Ponca City

Rep. Stan May, R-Broken Arrow

Rep. Kevin Wallace, R-Wellston

Rep. Brian Hill, R-Mustang

Rep. Jay Steagall, R-Yukon

Rep. Monroe Nichols, D-Tulsa

Rep. Jason Dunnington, D-Oklahoma City

Rep. Emily Virgin, D-Norman

Rep. Jason Lowe, D-Oklahoma City

Rep. Merleyn Bell, D-Norman

 

Government Efficiency:

Rep. Mike Osburn, R-Edmond, Chair

Rep. Daniel Pae, R-Lawton, Vice Chair

 

Rep. Brad Boles, R-Marlow

Rep. Mark Lawson, R-Sapulpa

Rep. Garry Mize, R-Guthrie

Rep. Jeff Boatman, R-Tulsa

Rep. Judd Strom, R-Copan

Rep. Lewis Moore, R-Arcadia

Rep. Stan May, R-Broken Arrow

Rep. Marilyn Stark, R-Bethany

Rep. Forrest Bennett, D-Oklahoma City

Rep. Monroe Nichols, D-Tulsa

Rep. Denise Brewer, D-Tulsa

 

Health Services & Long-Term Care:

Rep. Chad Caldwell, R-Enid, Chair

Rep. Marilyn Stark, R-Bethany, Vice Chair

 

Rep. Carol Bush, R-Tulsa

Rep. Dean Davis, R-Broken Arrow

Rep. Sherrie Conley, R-Newcastle

Rep. T.J. Marti,  R-Broken Arrow

Rep. Sheila Dills, R-Tulsa

Rep. Cynthia Roe, R-Lindsay
Rep. Jadine Nollan, R-Sand Springs

Rep. Meloyde Blancett, D-Tulsa

Rep. Cyndi Munson, D-Oklahoma City

Rep. Mickey Dollens, D-Oklahoma City

 

Higher Education & Career Tech:

Rep. Jadine Nollan, R-Sand Springs, Chair

Rep. Derrel Fincher, R-Bartlesville, Vice Chair

 

Rep. Kyle Hilbert, R-Bristow

Rep. Tammy West, R-Oklahoma City

Rep. Brad Boles, R-Marlow

Rep. Sherrie Conley, R-Newcastle

Rep. Dell Kerbs, R-Shawnee

Rep. Lundy Kiger, R-Poteau

Rep. Ken Luttrell, R-Ponca City

Rep. Jon Echols, R-Oklahoma City

Rep. Mark Vancuren, R-Owasso

Rep. Emily Virgin, D-Norman

Rep. Trish Ranson, D-Stillwater

Rep. Jason Dunnington, D-Oklahoma City

Rep. Regina Goodwin, D-Tulsa

 

Insurance:

Rep. Lewis Moore, R-Arcadia, Chair

Rep. Chris Sneed, R-Fort Gibson, Vice Chair

 

Rep. Todd Russ, R-Cordell

Rep. Marcus McEntire, R-Duncan

Rep. T.J. Marti, R-Broken Arrow

Rep. Lonnie Sims, R-Jenks

Rep. Zack Taylor, R-Seminole

Rep. Shane Stone, D-Oklahoma City

Rep. Jacob Rosecrants, D-Norman

 

Judiciary:

Rep. Chris Kannady, R-Oklahoma City, Chair

Rep. Danny Sterling, R-Tecumseh, Vice Chair

 

Rep. Rhonda Baker, R-Yukon

Rep. Mike Osburn, R-Edmond

Rep. Avery Frix, R-Muskogee

Rep. Rande Worthen, R-Lawton

Rep. Terry O’Donnell, R-Catoosa

Rep. Jim Olsen, R-Roland

Rep. Robert Manger, R-Oklahoma City

Rep. Chris Sneed, R-Fort Gibson

Rep. Judd Strom, R-Copan

Rep. Dustin Roberts, R-Durant

Rep. Johnny Tadlock, R-Idabel

Rep. Collin Walke, D-Oklahoma City

Rep. Jason Lowe, D-Oklahoma City

Rep. David Perryman, D-Chickasha

Rep. Ben Loring, D-Miami

 

Public Health:

Rep. Sean Roberts, R-Hominy, Chair

Rep. Cynthia Roe, R-Lindsay, Vice Chair

 

Rep. Marcus McEntire, R-Duncan

Rep. Lonnie Sims, R-Jenks

Rep. Chad Caldwell, R-Enid

Rep. Jim Grego, R-Wilburton

Rep. Garry Mize, R-Guthrie

Rep. Lewis Moore, R-Arcadia

Rep. Regina Goodwin, D-Tulsa

Rep. Ajay Pittman, D-Oklahoma City

 

Public Safety:

Rep. Justin Humphrey, R-Lane, Chair

Rep. Johnny Tadlock, R-Idabel, Vice Chair

 

Rep. Jay Steagall, R-Yukon

Rep. Carl Newton, R-Woodward

Rep. Tom Gann, R-Inola

Rep. Jim Olsen, R-Roland

Rep. Denise Crosswhite Hader, R-Piedmont

Rep. Toni Hasenbeck, R-Elgin

Rep. Tammy Townley, R-Ardmore

Rep. Ben Loring, D-Miami

Rep. Matt Meredith, D-Tahlequah

 

Rules:

Rep. Zack Taylor, R-Seminole, Chair

Rep. Lundy Kiger, R-Poteau, Vice Chair

 

Rep. Chris Kannady, R-Oklahoma City

Rep. Terry O’Donnell, R-Catoosa

Rep. Jon Echols, R-Oklahoma City

Rep. Josh West, R-Grove

Rep. Andy Fugate, D-Oklahoma City

Rep. Matt Meredith, D-Tahlequah

 

Transportation:

Rep. Avery Frix, R-Muskogee, Chair

Rep. Ronny Johns, R-Ada, Vice Chair

 

Rep. Kevin West, R-Moore

Rep. Tommy Hardin, R-Madill

Rep. Dean Davis, R-Broken Arrow

Rep. Jim Grego, R-Wilburton

Rep. Kenton Patzkowsky, R-Balko

Rep. Logan Phillips, R-Mounds

Rep. Mickey Dollens, D-Oklahoma City

Rep. Jason Lowe, D-Oklahoma City

Rep. Monroe Nichols, D-Tulsa

 

Utilities:

Rep. Mike Sanders, R-Kingfisher, Chair

Rep. Kenton Patzkowsky, R-Balko, Vice Chair

 

Rep. Ross Ford, R-Broken Arrow

Rep. Charles Ortega, R-Altus

Rep. Nicole Miller, R-Edmond

Rep. Derrel Fincher, R-Bartlesville

Rep. Stan May, R-Broken Arrow

Rep. Randy Randleman, R-Eufaula

Rep. T.J. Marti, R-Broken Arrow

Rep. Jason Lowe, D-Oklahoma City

Rep. Forrest Bennett, D-Oklahoma City

Rep. Collin Walke, D-Oklahoma City

 

Veterans & Military Affairs:

Rep. Tommy Hardin, R-Madill, Chair

Rep. Ty Burns, R-Morrison, Vice Chair

 

Rep. Kevin McDugle, R-Broken Arrow

Rep. Daniel Pae, R-Lawton

Rep. Nicole Miller, R-Edmond

Rep. Jay Steagall, R-Yukon

Rep. Rusty Cornwell, R-Vinita

Rep. Ken Luttrell, R-Ponca City

Rep. Robert Manger, R-Oklahoma City

Rep. Merleyn Bell, D-Norman

Rep. Kelly Albright, D-Midwest City

Rep. Andy Fugate, D-Oklahoma City

Rep. Cyndi Munson, D-Oklahoma City

 

Wildlife:

Rep. Kevin McDugle, R-Broken Arrow, Chair

Rep. David Smith, R-Arpelar, Vice Chair

 

Rep. Scott Fetgatter, R-Okmulgee

Rep. Justin Humphrey, R-Lane

Rep. Tommy Hardin, R-Madill

Rep. Ty Burns, R-Morrison

Rep. Rusty Cornwell, R-Vinita

Rep. David Hardin, R-Stilwell

Rep. Mark Vancuren, R-Owasso

Rep. John Talley, R-Stillwater

Rep. Kevin Wallace, R-Wellston

Rep. Ben Loring, D-Miami

Rep. John Waldron, D-Tulsa

Rep. Jacob Rosecrants, D-Norman

Rep. Jason Dunnington, D-Oklahoma City

 

Tourism:

Rep. Josh West, R-Grove, Chair

Rep. Mickey Dollens, D-Oklahoma City, Vice Chair

 

Rep. Trey Caldwell, R-Lawton

Rep. Sheila Dills, R-Tulsa

Rep. Brian Hill, R-Mustang

Rep. Logan Phillips, R-Mounds

Rep. Meloyde Blancett, D-Tulsa